Each year, one exceptionally dedicated, knowledgeable, and skilled teacher in each state is named state teacher of the year. This prestigious award is synonymous with excellence in education and recognizes an elite group of educators who change lives with their leadership and passion.

Since 2008, The Richard W. Riley College of Education and Leadership at Walden University has had the honor of offering these outstanding educators a full-tuition scholarship in order to continue advancing in their field.

United States Recipients

The Richard W. Riley College of Education and Leadership is proud to be the home of more than 100 state teachers of the year. Learn more about them and how they are contributing to their education communities and ours.

State Teacher of the Year Map

Alaska

Loralie Heagy

Name: Loralie Heagy
Award Year: 2011
School: Glacier Valley Elementary School, Juneau, AK
Grades: K-5
Specialty: Music and Library
Bob Williams Name: Bob Williams
Award Year: 2009
School: Colony High School – Palmer, AK
Grades: 9-12
Specialty: Secondary Mathematics
Read More:Teacher of the Year Bob Williams: Mathematical Calling”
*Enrolled in the College of Social and Behavioral Sciences in the PhD in Public Policy and Administration program through the School of Public Policy and Administration
Jackie Lee Johnson Name: Jackie Lee Johnson
Award Year: 2010
School: Pioneer Peak Elementary School, Palmer, AK
Grades: 5
Specialty: Elementary

Back to top

Arkansas

Paul Gray Name: Paul Gray
Award Year: 2008
School: Russellville High School, Russellville, AR
Grades: 10-12
Specialty: Social Studies/Geography

Back to top


California

Lewis Chappelear

Name: Lewis Chappelear
Award Year: 2008
School: James Monroe High School, North Hills, CA
Grades: 9-12
Specialty: Engineering Design

Back to top


Colorado

Name: Michelle Pearson
Award Year: 2011
School: Hulstrom Options School K-8, Northglenn, CO
Grades: K-8
Specialty: Language Arts & Social Studies
susan Elliott Name: Susan Elliott
Award Year: 2009
School: Highlands Ranch High School, Highlands Ranch, CO
Grades: 9–12
Specialty: English & Social Studies

Back to top


Connecticut

Kristi Luetjen Name: Kristi Luetjen
Award Year:
2010
School: Whiting Lane School, West Hartford, CT
Grade:
Kindergarten
Specialty:
Elementary

Back to top


Delaware

Courtney Fox Web Name: Courtney Fox
Award Year: 2008
School: Mount Pleasant Elementary School, Wilmington, DE
Grades: 1
Specialty: Elementary

Back to top


Florida

Alvin Davis Name: Alvin Davis
Award Year: 2012
School: Miramar High School
Grades: 9-12
Specialty: Music Education
Cheryl Conley

Name: Cheryl Conley
Award Year: 2011
School: Osceola Magnet Elementary School, Vero Beach, FL
Grades: 4
Specialty: Science

Megan Allen Name: Megan Allen
Award Year: 2010
School: Cleveland Elementary School, Tampa, FL
Grades: 4
Specialty: Elementary
Jean Lamar Name: Jean Lamar
Award Year: 2009
School: Callahan Middle School - Callahan, FL
Grades: 9
Specialty: Language Arts

Back to top


Georgia

Pam Williams Name: Pamela Williams
Award Year:
2011
School: Appling County High School, Baxley, GA
Grades: 9–12
Specialty: Economics

Back to top


Hawaii

Bebi Davis Name: Bebi Davis
Award Year: 2009
School: W. R. Farrington High School, Honolulu, HI
Grades: 9–12
Specialty: Physics & Chemistry

Back to top


Idaho

Name: Robin Sly
Award Year: 2009
School: Trail Wind Elementary School – Boise, ID
Grade: 1
Specialty: Elementary
Carol Scholz Name: Carol Scholz
Award Year:
2008
School:
Idaho Arts Charter School, Nampa, ID
Grade:
3, 4
Specialty:
Elementary

Back to top


Illinois

Annice Brave Name: Annice Brave
Award Year: 2011
School: Alton High School, Alton, IL
Grades: 9–12
Specialty: Journalism

Back to top


Indiana

Melanie Park Name: Melanie Park
Award Year: 2012
School: Riverview Middle School, Huntington, IN
Grades: 6-8
Specialty: Reading Remediation
Stacy McCormack Name: Stacy McCormack
Award Year: 2011
School: Penn High School, Mishawaka, IN
Grade: 11-12
Specialty: Chemistry, Physics, General Science
Tonya Harman Name: Tania Harman
Award Year: 2009
School: Warren Primary Center, Warren, IN
Grade: 1
Specialty: ESL
Byron Ernest Name: Byron Ernest
Award Year: 2010
School: Lebanon High School, Lebanon, IN
Grades: 9–12
Specialty: Agriculture

Back to top


Iowa

Andrew Mogle Name: Andrew Mogle
Award Year: 2008
School: Norwalk High School, Norwalk, IA
Grades: 9–12
Specialty: Family and Consumer Sciences

Back to top


Kentucky

Durrell Hamm Web Name: Durrell “Butch” Hamm
Award Year: 2010
School: Larry A. Ryle High School, Union, KY
Grades: 9–12
Specialty: Librarian
Chandra Emerson Name: Chandra Emerson
Award Year: 2008
School: Oldham County Middle School, Buckner, KY
Grade: 7
Specialty: Language Arts

Back to top


Louisiana


Name: Holly Boffy
Award Year: 2010
School: Paul Breaux M.S., Lafayette, LA
Grades: 8
Specialty: Gifted Social Studies
Laurie Carlton Name: Laurie Carlton
Award Year: 2008
School: Belle Chasse High School, Belle Chasse, LA
Grades: 9, 12
Specialty: English
Deborah Tonguis Name: Deborah Tonguis
Award Year: 2009
School: Mandeville High School, Mandeville, LA
Grades: 9–12
Specialty: Social Studies

Back to top


Maine

Name: Gloria Noyes
Award Year: 2009
School: Congin Elementary School, Westbrook, ME
Grade: 5
Specialty: Elementary
View a video testimonial from Gloria Noyes

Back to top


Massachusetts

Michael Flynn Name: Michael Flynn
Award Year: 2008
School: William E. Norris Elementary School, Southampton, MA
Grade: 2
Read More: Making Every Child a Star

Back to top


Michigan

Robert Stephenson Name: Robert Stephenson
Award Year: 2010
School: Wardcliff Elementary School, East Lansing, MI
Grades: 3
Specialty: Elementary

Back to top


Mississippi

Stacey Donaldson Name: Stacey Donaldson
Award Year: 2010
School: Murrah High School, Jackson, MS
Grades: 9–12
Specialty: English

Back to top


Missouri

Margaret Williams Name: Margaret Williams
Award Year:
2009
School:
University City High School, University City, MO
Grades:
9-12
Specialty:
Social Studies, Mock Trial Team Coach
Eric Langhorst Name: Eric Langhorst
Award Year: 2008
School: South Valley Junior High School, Liberty, MO
Grade: 8
Specialty: Social Studies
Read More: Plugged into the Future”
View a video testimonial from Eric Langhorst

Back to top


Montana

Steve Gardiner Name: Steve Gardiner
Award Year: 2008
School: Billings Senior High School, Billings, MT
Grades: 9-12
Specialty: English
Read More:Silent Leadership

Back to top


Nebraska

Mary Schlieder Name: Mary Schlieder
Award Year: 2008
School: Norris High School, Firth, NE
Grades: 6–12
Specialty: Special Education
Read More:Redefining Normal

Back to top


Nevada

Leann Morris Name: LeAnn Morris
Award Year: 2008
School: Empire Elementary School – Carson City, NV
Grades: K-5
Specialty: Technology
View a video testimonial from LeAnn Morris

Back to top


New Hampshire

Deborah Fogg Name: Deborah Fogg
Award Year: 2009
School: Lancaster School, Lancaster, NH
Grade: PreK–8
Specialty: Language Arts
Read More:Let’s Do Lunch

Back to top


New Jersey

Danielle Kovach Name: Danielle Kovach
Award Year: 2011
School:
Tulsa Trail Elementary School, Hopatcong, NJ
Grade:
3
Specialty:
Special Education
MaryAnne Woods Murphy Name: Maryann Woods-Murphy
Award Year:
2010
School:
Northern Highlands Regional High School, Allendale, NJ
Grades:
9-12
Specialty:
Spanish
Jeanne Muzi Name: Jeanne Muzi
Award Year: 2009
School: Benjamin Franklin Elementary School - Lawrenceville, NJ
Grade: 1
Specialty: Elementary

Back to top


New Mexico

Name: Diana Fesmire
Award Year: 2011
School: Chaparral Middle School, Alamogordo, NM
Grades: 6
Specialty: Mathematics
Denise Cannon
Name: Denise Cannon
Award Year: 2008
School: Katherine Gallegos Elementary School, Los Lunas, NM
Grades: K-4
Specialty: Elementary

Back to top


New York

Debra Calvino Name: Debra Calvino
Award Year:
2010
School:
Valley Central High School, Montgomery, NY
Grades:
9-12
Specialty:
Mathematics

Back to top


North Carolina

Jennifer Facciolini Name: Jennifer Facciolini
Award Year: 2011
School: Midway High School, Newton Grove, NC
Grades: 9-12
Specialty: Social Studies

Back to top


North Dakota

Karen Toavs Name: Karen Toavs
Award Year: 2011
School: Williston Middle School, Williston, ND
Grade: 8
Specialty: Language Arts
Mary Eldredge Sanbo Name: Mary Eldredge-Sanbo
Award Year:
2010
School:
Des Lacs-Burlington High School, Des Lacs, ND
Grades:
9-12
Specialty:
Biology

Back to top


Ohio

Jennifer Walker Name: Jennifer Walker
Award Year:
2010
School:
East High School, Youngstown, OH
Grades: 7-12
Specialty:
English/Language Arts

Back to top


Oregon

Collen Works Name: Colleen Works
Award Year: 2011
School: Corvallis High School, Corvallis, OR
Grades: 9-12
Specialty: U.S. History, Government, Sociology
Donna DuBois Name: Donna Dubois
Award Year: 2010
School: Camas Ridge Community School, Eugene, OR
Grades: 4
Specialty: Elementary

Back to top


Rhode Island

Barbara Walton Faria Name: Barbara Walton-Faria
Award Year: 2009
School: Thompson Middle School
Grade: 8
Specialty: Science

Back to top


South Carolina

Kelly Nalley Name: Kelly Nalley
Award Year: 2011
School: Fork Shoals School, Pelzer, SC
Grades: Elementary
Specialty: Spanish
Name: Bryan Coburn
Award Year: 2010
School: Northwestern High School, Rock Hill, SC
Grades: 9–12
Specialty: Pre-engineering, computer programming, and business
Ann Marie Taylor Name: Ann Marie Taylor
Award Year: 2008
School: Pine Tree Hill Elementary School, Camden, SC
Grades: K–5
Specialty: Special Education
Read More:Truly Special Ed
Buffy Murphy Name: Buffy Murphy
Award Year: 2007
School: Irmo Elementary School – Irmo, SC
Grade: 5th grade
Read More:Teach Kids, Not Robots

Back to top


Tennessee

LuaJean Bryan Name: LuaJean Bryan
Award Year: 2009
School: Walker Valley High School, Cleveland, TN
Grade(s): 9–12
Specialty: Mathematics

Back to top


Texas

Daniel Leija Name: Daniel Leija
Award Year: 2011
School: Esparza Elementary School, San Antonio, TX
Grades: 5
Specialty: Math and Science
Yushica Walker Name: Yushica Walker
Award Year: 2010
School: Moreshead Middle School, El Paso, TX
Grades: 6
Specialty: Science

Back to top


Virginia

Latonya Walker Name: LaTonya Waller
Award Year: 2011
School: Lucille M. Brown Middle School, Richmond, VA
Grades: 6 & 8
Specialty: Science
Stephanie Doyle Name: Stephanie Doyle
Award Year: 2009
School: Breckinridge Middle School, Roanoke, VA
Grade: 6
Specialty: History

Back to top


Washington

Name: Laura Jones
Award Year: 2008
School: Pasco High School, Pasco, WA
Grades: 9–12
Specialty: Career and Technical Education
Read More:A Market for Learning

Back to top


West Virginia

Name: Eric Kincaid
Award Year: 2008
School: Morgantown High School, Morgantown, WV
Grades: 9–12
Specialty: Science
Read More:Always Learning

Back to top


Wisconsin

Maureen Look Ainsworth
 

Name: Maureen Look-Ainsworth
Award Year: 2011
School: Horning Middle School, Waukesha, WI
Grades: 7–8
Specialty: Science

Beth Oswald Name: Beth Oswald
Award Year: 2008
School: J.C. McKenna Middle School, Evansville, WI
Grades: 7–8
Specialty: World History
Read More:Curating Education
View a video testimonial from Beth Oswald
Lori Neurohr Name: Lori Neurohr
Award Year: 2009
School: Kohler Elementary School, Kohler, WI
Grade: 2
Speciality: Elementary

Back to top


Wyoming

Laurie Graves Name: Laurie Graves
Award Year: 2011
School: Big Horn Elementary School, Big Horn, WY
Grade: 3
Specialty: Elementary
Alice King Name: Alice King
Award Year: 2009
School: Campbell County High School, Gillette, WY
Grades: 10-12
Specialty: English, Speech
View a video testimonial from Alice King
Christina Mills Name: Christina Mills
Award Year: 2010
School: Lingle-Ft. Laramie High School, Lingle, WY
Grades: 9-11
Specialty: Language Arts

Back to top

Man researching online education on laptop

Request Information

Request Information

Please use our International Form if you live outside of the the U.S.
Please use our Domestic Form if you live in the U.S.
*Required Field
Academic Interests
Required
Required
Contact Information
Required
Required
Invalid email address
Please provide a valid phone number
Required
Required
Please provide a valid zipcode
Required
Required
United States
Additional Information
Submit

By submitting this form, I understand and agree that Walden University may contact me via email, text, telephone, and prerecorded message regarding furthering my education and that calls may be generated using automated technology. You may opt out at any time. Please view our privacy policy or contact us for more details.